Teklif Alın

Sunta Vidası Ürün & Uygulama Rehberi

Ağaç ya da mobilya vidası da denilen vida türü olan sunta vidaları nasıl kullanılır?

Ağaç malzemeyi birbirine bağlamak için kullanılan, sunta, MDF, yumuşak ve sert ağaç tipleri gibi çok çeşitli malzemede kullanıma elverişli olan bu vidaların kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Bu soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sunta Vidası Nedir ?

Sunta vidaları, sunta ve farklı ahşap türlerinde geleneksel ağaç vidalarının uygulanması ile ortaya çıkan sorunları önlemek için özel olarak geliştirilmiş vidalardır.

Bu vidalar, kolay ve modern aletlerle hızlı montaj sağlayan ve böylece toplam maliyetten tasarruf sağlayan birçok teknik geliştirmeye sahiptir. Sunta vidalarının keskin bir kendi kendine merkezleme noktası vardır, bu da delme işlemine başlamayı kolaylaştırır ve sallanma riskini azaltır. Sunta vidalarında pahalı ve zaman alan ön delme genellikle gereksizdir. Sunta vidasının dişinin daha keskin ve daha derin profili malzemeyi bir kenara itmez, aksine onu keser. Sunta vidaları daha iyi tutuş  ve yüzde  40’a kadar daha düşük kurulum torku sağlar.

Yumuşak malzemelerden çok daha hızlı geçen bu vidalar, suntayı suntaya, ahşabı metale veya doğal ahşap gibi diğer malzemeleri sağlam bir şekilde sabitler.

Son derece dayanıklı olan bu vidalar kolay kırılma yapmazlar. Kullanıldıkları malzeme ister MDF, sunta ya da ahşap olsun deformasyona neden olmazlar. Paslanma ve çürüme yapmadıkları için de tercih edilirler.

Sunta Vidası Çeşitleri ve Ebatları

Sunta vidalarının iki yaygın türü vardır: düz uçlu ve tam dişli.

Düz uçlu vida, ahşabı ahşaba sabitlerken kullanılır ve delme işlemi sırasında ahşabı aynı hizada tutabilme özelliğinden dolayı doğru uygulandığında kusursuz bir yüzey oluşturur.

Vidanın düz sap kısmı, vidanın üstteki tahta parçasında dönmesine ve aynı zamanda alt parçayı üst parçaya doğru sıkıca çekmesine izin verir, böylece ikisi arasında boşluk kalmaz. Düz uçlu ayrıca vida başının alt parçaya sürülürken üstteki tahta parçasına çekilmesini de önler.

İnce metal veya malzeme parçalarını ahşaba sabitlemek için ise tam dişli vidalar idealdir. Düz uçlu vidaların aksine, tam dişli bir vidanın üst malzemesi şaft boyunca hareket edemez, iplikler tarafından yerinde tutulur. Daha dayanıklı olmalarının yanı sıra kurulduktan sonra daha uzun süre dayanmalarını sağlar.

Bu vidalar çoğu doğrama ve sabitleme uygulamaları için idealdir. 

Sunta vidalarının ebatları ise çok çeşitlidir. Ebatlar kullanım alanı ve yerinde önem kazanır. Her kullanım alanı için uygun sunta vidası ebadı vardır.

Sunta vidalarının çapı da farklı farklıdır. 3, 3.5, 4, 4.5, 5 ve 6 mm olan çaplara göre uzunlukları vardır. Bu vidaların en kısası 16 mm, en uzunu ise 180 mm’dir.

Sunta Vidası Nasıl Satın Alabilirsiniz ?

Vida satın alma aşamasında öncelikle doğru uygulama alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin ince metal veya malzeme parçalarını ahşaba sabitlemek istiyorsanız tam dişli sunta vidası almanız gerekir. Ebatlarını da doğru belirlediniz vidaları üreticilerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Suntayı Monte Etmek İçin Kaç Vida Gereklidir ?

Sunta, en yaygın şekilde kullanılan döşeme tahtalarıdır. Sunta çok yönlüdür ve çok yönlülüğü, öğelere ve kişisel gereksinimlere dayanacak şekilde kullanılabileceği anlamına gelir.

Döşeme dilli ve oluklu ise, döşeme tahtaları doğal olarak kendilerini bir arada tutacağından daha az sunta vidası gerekecektir, ancak ortak bir fikir birliği, her bir kiriş boyunca eşit aralıklarla yerleştirilmiş beş vidaya ihtiyaç duyacağınızdır.

Bu, kart başına 30 adede kadar vida kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Uygulama Araçları ve Bits Uçlar

Suntaya bir başka ahşap ya da metale montajlamak içn gereken uygulama araçlarının en önemlisi matkap.  Sunta vidası montajı yapılırken  kablosuz bir matkap  kullanılabilir.

Kullanılacak matkap için uygun bits uçları da bulunmalı, farklı vidalar için kullanılan farklı bits uçlarından uygun uç seçilip kullanılmalıdır. Vidalama işleminde PZ2 uç kullanılması gerekmektedir.

Matkabı Hazırlayın
Vidayı Monte Edin

İHTİYACINIZ OLANLAR

Sunta vidası montajı yaparken ihtiyacınız olanlar ise şöyle sıralanır:

  • Matkap
  • Tork ayarlı akülü tornavida
  • Çalışma lambası veya lambası
  • Sunta vidası

Adımlar

Tüm bu hazırlıkların ardından adım adım sunta vidası montajını anlatmaya geldi sıra.

  1. Kullanacağınız vidayı seçin.
  2. Vidalara uygun bir matkap ucu seçin. Matkap ucunun çapı vidalardan biraz daha küçük olmalıdır.
  3. Vidanın uzunluğunu ölçün. Ardından vidanın uzunluğunu işaretlemek için bandı matkap ucunun üzerine sarın. Bant, çok derin delmeyi engelleyebilir.
  4. Banda ulaşana kadar deliği delin.
  5. Delikteki fazla malzemeyi temizleyin.
  6. Malzemeyi deliğin üzerine yerleştirin ve ardından malzemeyi vidalayın.

Duvarı Aydınlatın

Duvardaki yan ışık, siz sürerken vidaların derinliğini izlemeyi çok daha kolay hale getirir.  Çalışma alanının yan tarafındaki çalışma lambası iyi ışık verir ancak duvara yakın herhangi bir sıradan lamba seti etkili bir şekilde çalışmanıza izin verecek kadar yan ışık sağlar.

Matkabı Hazırlayın

Matkabınıza yeni bir vida ucu takın.  Aşınmış uçlardan kaçının. Ayrıca matkabınızın bir yan sapı varsa, daha iyi bir kavrama için onu takın.

Matkabınızın ayarlanabilir bir debriyajı varsa, matkabın torkunu en düşük seviyeye ayarlayın, bu da matkabın vidaları çok derine sürmesini önlemeye yardımcı olur.

Vidayı Monte Edin

Bu aşamaları geçtikten sonra sıra vidanın monte edilmesine geldi. Vidayı yavaş bir hızda sürmeye başladığınızda ağırlığınızı matkabınıza dayayın. Yeterli basınç olmadan, uç, ahşaba doğru ilerledikçe vida başını soyabilir. Ne kadar fazla basınç yaratırsanız, vida başı montaj yapılan malzemeye ulaştığında o kadar iyi kontrole sahip olursunuz. Sürerken, vidanın ilerleyişini bir açıdan izleyin.

En iyi seçenek, eğer yapabiliyorsanız, matkabı durdurmadan vida kafasını tek bir yumuşak hareketle sürmek ve batırmaktır.  Sadece sürücü ucunun vida kafasına sabitlendiğinden emin olun, matkaba biraz baskı uygulayın ve yavaşça tekrar vidalamaya başlayın.

Vidanın başı malzemeye ulaştığında ve bir çukur oluştuğunda matkabı yavaşlatın ve durdurun. 

Son adım da açılan deliğe uygun uç ile vidayı monte etmektir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?

Share on facebook
Facebook'da paylaş
Share on twitter
Twitter'da paylaş
Share on linkedin
Linkedin'de paylaş
Share on whatsapp
Whatsapp'da Paylaş
Yorum Yazın